Serce zegarka to jego mechanizm

Zegarki stają się coraz bardziej precyzyjnymi czasomierzami. Wiele jednak zależy od mechanizmu, który jest sercem samego zegarka. To on w dużej mierze wpływa na precyzję działania, wygodę oraz samo użytkowanie. Najczęściej można dokonać tu podziału na dwa typy stosowanego mechanizmu. Pierwszy to kwarcowy, drugi mechaniczny. W pewnym sensie można powiedzieć, że jest to podział uwzględniający źródło zasilania. Tak, bowiem jak większość urządzeń, również i zegarki dla poprawnego funkcjonowania potrzebują energii.

Obecnie generalnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem są te wykorzystujące mechanizm kwarcowy. Wiąże się to zarówno z wysoką trwałością i dokładnością, co przekłada się finalnie na cenę, która jest generalnie w ich przypadku zazwyczaj niższa.

 

Mechanizm kwarcowy

Zegarki kwarcowe bazują zasadniczo na płytce z kryształu kwarcu, która jest połączona z baterią. Jej energia powoduje drgania kryształu kwarcu, co jest wykorzystywane przez mikroprocesor w celu właściwym sterowaniem mechanizmu zegarka. Efektem jest wysoka precyzja nie tylko w przypadku tradycyjnych zegarków z tarczą jak również wyposażonych w wyświetlacz. Drgania kryształu kwarcu osiągają częstotliwość ponad 32 000 drgań na sekundę. Pozwala to na osiągnięcie wysokiej dokładności, co sprawia, że wskazania w ciągu miesiąca sięgają niekiedy poniżej 10 sekund. Warto również zauważyć, że zegarki kwarcowe znaleźć można w ofercie praktycznie każdego producenta. Ważne jest jednocześnie to, że wydajna bateria może działać niekiedy nawet dwa lata, co sprawia, że nie jesteśmy zmuszeni do codziennego noszenia takich zegarków i ich nakręcania. Zegarki kwarcowe należą do jednych z najdokładniejszych, dzięki czemu zyskały na popularności. Dodatkowo ich atrakcyjna cena sprawiła, że praktycznie każdy z nas posiada przynajmniej jeden zegarek.

Energia baterii jako źródło zasilania wydaje się bardzo atrakcyjna. Warto jednocześnie zaznaczyć, że działają obecnie również mechanizmy kwarcowe wykorzystujące energię solarną. Tu jednak energia magazynowana jest w kondensatorze, który może być zasilany energią słoneczną. W tym celu wykorzystuje się odpowiednie ogniwo fotowoltaiczne, które zamienia energię pochodzącą ze słońca na elektryczną. Jak jednak łatwo się domyślić, należy zapewnić takiemu czasomierzowi co pewien czas dostępu do źródła zasilania. Tradycyjne zegarki kwarcowe, zasilane baterią są w porównaniu z zegarkami solarnymi znacznie częściej spotykane i oferowane dla klientów.

 

Mechanizm z manualnym naciągiem

Na rynku znacznie dłużej obecne są zegarki mechaniczne. Konkurencja jaka została stworzona przez zegarki kwarcowe sprawia jednak, że są obie rzadziej spotykane. Mimo wszystko stanowią one zawsze cenny dodatek, który jest poszukiwany. Takie zegarki, jak mało które kojarzą się z wyższą klasą oraz elegancją. Z uwagi na wewnętrzny mechanizm i jego złożoność można znaleźć rozmaite rozwiązania, które obejmują zarówno prezentację takich mechanizmów jak i ich ukrywanie pod elegancko wykonaną oprawą. Precyzja zastosowanych wewnątrz rozwiązań jest najczęściej nieco mniejsza, jednak i tak można uzyskać dużą dokładność takich czasomierzy. Jedną z najważniejszych cech takich zegarków jest pewne wymaganie by regularnie nakręcać mechanizm za pomocą koronki, co ma również wartość sentymentalną. Sprężyna napędowa zbiera nagromadzona energię mechaniczną i rozprężając się oddaje ją systematycznie odmierzając czas. Takie zegarki należy najczęściej nakręcać co pewien czas. Najczęściej odbywa się to od 24 do nawet 50 godzin. Wszystko zależy od samego mechanizmu oraz producenta. Warto zauważyć, że tego rodzaju zegarki mechaniczne są również długowieczne. Odpowiedni serwis oraz przeglądy u zegarmistrza zapewniają im odpowiednie funkcjonowanie przez wiele lat. Wystarczy zauważyć, że do dziś właściwie działa wiele z zegarków kieszonkowych jak i naręcznych. Należy tu jednak korzystać z wiedzy i doświadczenia zegarmistrza. Podobnie ta kwestia wygląda również w zegarkach, które można nosić na nadgarstku i wymagają wymiany baterii.

 

Mechanizm z automatycznym naciągiem

Warto zauważyć, że można tu wymienić jeszcze jeden bardzo interesujący mechanizm. Tu zasilanie pochodzące z baterii zastąpiono energią, jaką zapewnia ruch nadgarstka. Taki ruch obraca wahnik i system może poprawnie funkcjonować. Taki automatyczny naciąg wprowadzono około lat 20 XX wieku. Te ciekawe rozwiązanie pozwala jednocześnie na skuteczne magazynowanie energii sięgającej najczęściej kilka lub kilkanaście dni. Dziś najczęściej spotyka się wykorzystanie wahnika dwukierunkowego o nieograniczonym kącie obrotu. Najczęściej wykorzystuje się w takim przypadku automatyczny naciąg. W efekcie zegarek może działać nawet przez kilka dni, jeżeli nie jest noszony. Jeżeli czas ten się przedłuża warto dysponować rotomatem lub innym podobnym urządzeniem. Jego zadaniem jest imitowanie ruchu nadgarstka, dzięki czemu może on poprawnie funkcjonować. Zegarki tego rodzaju również cieszą się popularnością, głównie dlatego że prawie nie wymagają obsługi i są wyposażone w dodatkowe funkcje. Podobnie jak i inne zegarki co pewien czas warto udać się z nimi do zegarmistrza w celu sprawdzenia jego stanu, dokładności i serwisowania.