Tarcza zegarka – od minimum do wielozadaniowości

Zasadniczo najbardziej widocznym elementem zegarka jest jego tarcza. Wiele osób wybierając zegarek dla siebie kieruje się właśnie jej wyglądem, jakością oraz funkcjonalnością. Tarcza zegarka może dostarczać szeregu bardzo różnorodnych i cennych informacji. Zazwyczaj spotykana jest tarcza w kolorach bieli, jednak równie popularna staje się obecnie czerń lub inne kolory. Niekiedy poszczególne modele różnią się tylko tym elementem. W zależności od potrzeb oraz wymagań osoby oraz sytuacji, przeznaczenia wpływa to na ich wybór. W wielu przypadkach oprócz tarczy głównej, znajdują się tam i mniejsze tarcze, które mogą wskazywać aktualny dzień tygodnia, miesiąc bądź samą godzinę dobową. Można też znaleźć wskazania faz księżyca i inne propozycje. W zależności od modelu i typu zegarka producent może zdecydować się na różne rozwiązania. Niekiedy można spotkać się z rozwiązaniem w postaci datownika. Wówczas w okienku zmieniać może się wskazywana data bądź dzień tygodnia. Najczęściej takich dodatkowych tarcz może być od jednej do trzech. W wielu przypadkach W tradycyjnych zegarkach ważnym elementem tarczy są wskazówki oraz indeks, który może występować w postaci cyfr rzymskich, arabskich, kropek bądź kresek. Umieszczone w odpowiednich miejscach na tarczy mają odpowiadać właściwym godziną. Można również znaleźć modele, których tarcza, indeks lub wskazówki pokryte zostały materiałem fluorescecnyjnym. Dzięki temu godzina widoczna jest nawet w ciemności. W przypadku zegarków z wyświetlaczem godzina jest odpowiednio wyświetlana.

W pewnych modelach może znajdować się nad datownikiem dodatkowe, mniejsze szkiełko, które ma za zadanie nieco powiększyć wskazania zegarka. Jest to ciekawe rozwiązanie, przydatne również dla osób mających problem ze wzrokiem. Najczęściej umieszcza się je nad datownikiem.

Do obsługi mechanizmów służy koronka. Najczęściej przyjmuje ona postać pokrętła umieszczonego z boku zegarka – koperty. Pewne modele mogą posiadać kilka takich pokręteł jednak najczęściej jest on pojedynczy.

To, jakie możliwości oraz rozwiązania znajdują się na tarczy zegarka zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia oraz założeń producenta. Eleganckie zegarki posiadają zazwyczaj minimalne rozwiązania i propozycje. Większa ilość funkcji tarczy najczęściej wiąże się z koniecznością zwiększenia wielkości i grubości koperty. Zegarek formalny, elegancki nie może sobie na to pozwolić głównie, dlatego że powinien mieścić się pod mankietem koszuli.

Zegarki, które poruszają wskazówkami przy pomocy tradycyjnego mechanizmu stwarzają jeszcze jedna bardzo atrakcyjną możliwość. Sercem takiego czasomierza jest wyjątkowy mechanizm złożony z trybików i innych elementów, które tkwią w ciągłym ruchu o ile nie zapomnimy o jego nakręceniu). W wielu przypadkach wykorzystuje się ten fakt jest i ukazuje się go odsłaniając ten mechanizm częściowo bądź w całości. Zawsze można tu liczyć na wysoką dbałość oraz staranność wykonania mechanizmu.