Wodoszczelność zegarka – dla mniej i najbardziej wymagających

Zegarki stanowią dla wielu osób nieodzowny element codziennego funkcjonowania. Sprawia to, że niekiedy nie są one zdejmowane nawet przez cały dzień. Sprawia to, że należy niekiedy zwracać dużo uwagi na to, w jakich warunkach on przebywa. Nie chodzi tu nawet o potencjalne uszkodzenia. Często zapominamy o potencjalnej wilgotności i generalnie negatywny wpływie wody na mechanizmy i otaczającą nas elektronikę. W zależności od tego, jaki posiadamy zegarek mogą znaleźć się one w naszym czasomierzu. Nie każdy zegarek ma taką samą wodoszczelność, co sprawia, że z jednym możemy nurkować z innym brać kąpiel a z jeszcze innym, co najwyżej umyć ręce. Jeżeli nie chcemy uszkodzić zegarka wpływem wody najczęściej należy skorzystać ze specjalnych oznaczeń, które znajdują się zazwyczaj na deklu zegarka. Czasami w pewnych modelach podobne oznaczenia znajdują się na tarczy, które podawane są zazwyczaj w metrach bądź barach. Należy pamiętać, że podawane wartości odnoszą się do badań, jakie wykonywane są w laboratoriach. W rzeczywistości na zegarek oddziałują większe i bardziej zróżnicowane siły. Odnoszą się one do oporu wody oraz poruszaniem zegarka w wodzie. Takie siły są znacząco odmienne od sytuacji, kiedy zegarek bywa zanurzony w bezruchu. Kluczowe w przypadku kontaktu z wodą jest właściwe postępowanie a nawet zabezpieczenie, jeżeli zegarek ma niską odporność na wodę.

 

Klasyfikacja wodoszczelności w zegarkach wygląda następująco:

Waterresistant lub brak oznaczeń o szczelności – tego rodzaju zegarki nie są wodoszczelne i istnieje prawdopodobieństwa ich uszkodzenia oraz zalania nawet podczas mycia rąk.

30 m = 3 Bar = WR30 = 3 ATM – Zegarek zachowuje szczelność tylko w przypadku przypadkowego kontaktu z wodą. Wodoszczelność dla kontaktu z woda podczas mycia rąk i zachlapania wodą.

50 m = 5 Bar = WR50 = 5 ATM – Zegarek zachowuje swoją szczelność podczas kąpieli, jednak nadal nie można korzystać z niego podczas pływania w basenie.

100 m = 10 Bar = WR100 = 10 ATM – Wodoszczelność zegarka 100 m sprawia, że można z niego korzystać podczas pływania oraz nurkowania zarówno bez akwalungu oraz butli z tlenem. Jest on już odporny na długotrwały kontakt z wodą.

200 m = 20 Bar = WR200 = 20 ATM – Wodoszczelność zegarka 200 m pozwala na spokojne pływanie oraz nurkowanie.

300 m = 30 Bar = WR 300 = 30 ATM – Z takim zegarkiem można spokojnie pływać oraz nurkować schodząc pod wodę nawet kilkadziesiąt metrów pod wodę. Warto tu dodać, że zegarki z klasą szczelności oznaczoną od 200m/300m a czasami i większe dedykowane są najczęściej dla profesjonalistów.

 

Należy zauważyć, że większość osób myli oznaczenia 50m z tym, że zachowują one szczelność do głębokości 50 metrów. Wyniki te odnoszą się bardziej do prowadzonych badań laboratoryjnych gdzie uwzględnia się ciśnienie statyczne.

 

Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku większości zegarków, odradza się manipulowanie przy nich podczas kontaktu z wodą. Takie czynności mogą osłabić szczelność, co w konsekwencji może uszkodzić zegarek.